Array
ILE DE FRANCE
bu koyun cinsini anlatan yüzlerce site var,hepsi birbirinden kopyala yapıştır yapmış. Dolayısı ile tümü aynı ESKİ VE EKSİK bilgiler. Bu cins üzerinde 1960 yılından beri yapılan araştırmalarda gelinen en son güncel VERİLERİ size sunacağım.

ile de france koyunu 1832 yılında fransız merinosu ile ingiliz etçi koyunu dishley melezletirmesi ile oluşturularak sonraki yıllarda yoğun bir seleksiyon ve yetiştirme ile ırk özellikleri sabitlenmiştir, o zaman adı dishley merinos idi,1882 de ırkın adı ile de france olarak tescil edildi.

1960 yılında fransız üreticileri bu ırkın üreme,doğurganlık ve büyüme özelliklerini geliştirmek için çalışmaya karar verdi.1968 yılında ile de france için toplu döl kontrolü ve test çalışmaları için bir istayon kuruldu.1972 yılında test istasyonu ve tüm geliştirme çalışmaları için yeni bir birim kuruldu ve bu birim ile de france için her şeyden sorumlu oldu.hülasa yapılan son derece titiz ve özenli çalışmalar sonunda bu hayvan ırkının,doğurganlık,üreme,erken gelişim,et süt ve yapağı verimi yıldan yıla devamlı bir artış gösterdi.

ile de france koyununda doğurganlık %130 iken bu oran titiz çlışmalar sonucunda ortalama %168 ,elit sürülerde bu oran bahar doğumlarında %198 güz kuzulamalarında ise %171 olmuştur.(2 yılda 3 doğum hesabederek,100 koyundan çok uçmayalım 150 kuzu alırsak 2 yılda 450 kuzu yıllık 225 adet, bunun %10 u telef olsa senede satabileceğimiz her 100 koyun için 200 kuzumuz olur)

ile de france koyun sezon dışı üreme yeteneği olan bir hayvandır.2 yılda 3 doğumu rahatlıkla yapar,yeterli süt verimi ile de ikiz ve hatta üçüz yavrularına yetecek kadar süt üretir.

ile france her türlü kaba yemi tarla bitkilerini ve samanı mükemmel kullanır.sıcak ve soğuk iklimlere zorlanmadan adapte olur.açık,yarı açık ve kapalı sistem ağıllarda bakımı yapılabilir.dünyada 30 üzeinde ülkede başarıyla yetiştirilmektedir.ama bizi ilgilendiren kısmı,uzun yıllar evvel türkiyeye getirilip bazı melezlemelerde kullanılıp gayet te başarılı olunmasıdır. menemen koyunu ve en son polatlı koyunu yüksek oranda ile de france kanı içeren türkiye şartlarına mükemmel uyumlu iki yeni cinstir.ile de france koçları, baba hattında tüm dünyada başarıyla kullanılarak erken gelişen,et verimi yüksek,düşük yağ oranlı melez kesim kuzuları elde edilmektedir.en iyi uyumu merinoslarladır.avustralyada merinoslardan kesimlik yüksek et verimli kuzular için neredeyse daima ile de france koç kullanılmaktadır.yurdumuzda da yapılan bir araştırmada anadolu merinosu ile, ile de france melezi kuzuların sütten kesildikten sonra yapılan beside, günlük 370 gam ortalama ağırlık kazandığı (saf anadolu merinosunda 300 gram)görülmüştür.hayvan tam bir et ırkı olup bilhassa but gelişimi harikadır.büyüme ve et gelişim özelliklerini, melezi olan kuzulara da büyük oranda aktarmaktadır

koçlar 110-150 kilo

koyunlar 70-90 kilo

100 koyun, ortalama 170 kuzu verir.

kuzularda doğum ağırlığı 4 kilo,doğumlar kolaydır.yavrular gayet dayanıklı ve ölüm yüzdeleri çok düşüktür.

(fotoğraftaki kuzular 28 günlüktür olacak dana bokundan belli olur demişler,hayvandaki kemik ve but gelişimine bakarmısınız,temel tamam,artık süratli bir şekilde et tutacak)

KUZULAR
10-30 gün arası günlük 250 gram

30-70 gün arası 360 gram kilo alırlar.

100 günde ortalama canlı 34-41 kilo canlı ağırlığa erişirler.

70-150 arası dişi 400 erkek 450 gram ortalama canlı ağırlık kazanır.

150 günde dişi toklu 55-60, erkek 65-70 kilo ağırlığa erişir.

dişiler erişkin ağırlığın 3/4 üne ulaştıklarında yani 55-60 kilo canlı ağırlıkta(5. aydan itibaren) gebe kalıp başarıyla doğum yaparlar.erkekler de 10 aylıktan sonra koç olarak kullanılırlar.

www.iledefrancekoyunu.com

Bugün 239 kişi toplamda 290301 kişi siteyi ziyaret etmiştir...